fbpx

Ako si vybrať správcu IT ?

25.okt.2020Správa IT

Aká IT spoločnosť sa o vaše IT postará za najlepšiu cenu, pričom nezanedbá kvalitu ? Ktorá voľba outsorcingu je pre vás najvhodnejšia ? V tomto článku sa vám to pokúsim ozrejmiť. 

It outsorcing je v dnešnej dobre veľmi populárny. Presunúť starosti o všetky IT procesy na niekoho iného, je pre veľa firiem ideálne riešenie. Zároveň, so správou IT získavate aj prístup k odborníkovi, ktorý vám dokáže poradiť a odporučiť IT postupy podľa vašich predstáv. Toto obzvlášť platí, ak si vyberiete správne. Ako si teda vybrať toho svojho ajťáka tak, aby to bolo aj finančne výhodné? Na začiatok je dôležité vedieť, že nie každá IT spoločnosť má nastavenú cenovú politiku rovnako. A teda musíte si vybrať tú, ktorá Vám vyhovuje. Asi pre Vás nebude prekvapením že veľkým IT firmám zaplatíte za správu PC viac ,ako živnostníkovi. Avšak okrem kvality a ceny samotnej, hraje veľký faktor aj to, ako vám svoje IT služby firmy účtujú.  Na dnešnom trhu sa vynaliezavosti medze nekladú a tak sa často môže stať, že namiesto faktúry na dohodnutú sumu, vám príde ešte niečo extra za služby ktoré neboli vymedzené v zmluve ale vy ste ani nevedeli že ich budete potrebovať. Poďme sa teda spolu pozrieť na možnosti ktoré existujú na trhu: 

Giganti v IT správe:

  majú často fixný poplatok + hodinovú sadzbu. V závislosti od toho, koľko počítačov máte, sa fixný poplatok zvyšuje a hodinová sadzba znižuje. Práve preto je táto ponuka vhodná pre väčšie podniky.

Veľké firmy sa sústredia na korporátnych klientov. Za flexibilitu si často nechávajú zaplatiť aj dvojnásobok ceny menších PC servisov  živnostníkov. Keďže často majú celé oddelenia zamerané na marketing, dokážu si získať klientov.  Preto práve oni sú tí prví, ktorých si pravdepodobne najskôr všimnete. Majú široký okruh odborníkov. To znamená že keď potrebujete spoľahlivé riešenia a nebojíte sa za ne patrične zaplatiť, práve oni sú tí, ktorý vám budú vedieť najlepšie pomôcť. Schopnosti a úroveň kvality zamestnancov sa však v takej spoločnosti často líšia preto môžete naraziť aj na menej skúsených správcov, ktorý neodvedú až tak spoľahlivú prácu.

Výhody:

 • Istota – že sa o vašu požiadavku postarajú v garantovaný čas (SLA zmluva). Obvykle to býva do 4hod. pre expresný servis serverov a next business day pri problémoch s počítačom.
 • Stabilita – môžete si byť istý ,že spoločnosť spravujúca tisíce počítačov tu bude aj zajtra, o mesiac aj o rok.
 • Prístup k veľkej škále odborníkov – IT sféra je taká obrovská, že jeden človek nedokáže poznať spamäti všetko čo sa týka IT. Človek ktorý sa rozumie špičkovo sieťam, programovaniu, správe stolových počítačov, SQL databázam, Správe serverov, hardware, VPN a mnohému inému sa hľadá len veľmi ťažko.

Nevýhody:

 • Často vysoká cena
 • Malá flexibilita. Ak potrebujete čosi opraviť hneď, narazíte na nepriestrelnú stenu telefónneho operátora, ktorý sa bude odvolávať na zmluvne dohodnuté termíny.
 • Variabilita zamestnancov. Keďže nemusíte dostať vždy rovnakého zamestnanca, pridelený zamestnanec vám nemusí vedieť pomôcť tak efektívne ako ten minule.

Niekedy práve dobrá atmosféra a snaha udržať si klientov nahráva do karát živnostníkom a stredným IT podnikom. Keďže o svojich klientov nechcú prísť, často sa k ním patrične aj správajú. Spoliehajú sa na dobré meno a spokojnosť klientov, ako kľúčový bod svojho marketingu. Cenovú politiku určujú striedmo a prispôsobujú ju klientom s menším počtom pracovných staníc (PC).

Stredne veľké IT spoločnosti:

Tieto spoločnosti sú niekde na pomedzí medzi korporátnym prostredím a živnostníkmi. Kvalita služieb ktoré poskytujú  značne kolíše a preto je dôležité, vedieť si vybrať tú správnu. Zmluvné podmienky sa blížia k tým z vyššie uvedených skupín. Keďže majú mnoho klientov, ich procesy sú odladené a pri správnom výbere, dostanete za svoje peniaze aj patričnú kvalitu. Zameriavajú sa skôr na malých a stredných podnikateľov, nakoľko tí, nevyžadujú komplexné systémy nad ich možnosti. V prípade že ste stredná spoločnosť ktorá vlastní niekoľko serverov, možno práve v tejto skupine nájdete to, čo hľadáte.

Výhody

 • Servis 24/7 podľa zmluvne dohodnutej reakčnej doby (SLA)
 • Hodnota za peniaze väčšia, ako v predchádzajúcej skupine
 • Často krát prístup k vyššej úrovni špecializácie zamestnancov

Nevýhody:

 • Podobnú úroveň služieb dostenete aj od živnostníka. Ktorý častokrát rýchlejšie vyrieši váš problém. Pri správnom výbere je odborníkom na úrovni stredných firiem a ešte aj ušetríte. 
 • Menej pružný ako malé spoločnosti. 
 • Kvalita služieb závislá od zamestnancov

Menšie IT firmy a živnostníci:

Zrejme najflexibilnejšia zo všetkých skupín. Keďže nemajú stovky klientov, ku každému zákazníkovi pristupujú individuálne. Často okamžite vyriešia vaše problémy, bez toho aby ste si museli priplácať za expresný servis. Spravidla majú najvýhodnejšie sadzby, keďže nemajú veľké výdavky na marketing, účtovníctvo a iné oddelenia ,potrebné vo väčších firmách. Ceny si často účtujú v hodinách alebo fix, na základe počítačov v správe. Avšak práve tu, často zjednáte najlepšiu ponuku. Je však dôležité nezanedbať výber. Vymeniť cenu za zníženú kvalitu sa často neopláca a tak môžete skončiť s niekým, kto Vám nedokáže odborne poradiť a pomôcť s vašimi problémami.

Výhody:

 • Lepšia cena
 • Väčšia flexibilta. Keďže majú menší počet zákazníkov, sú schopní k nim doraziť skôr a úlohy si lepšie naplánovať. Nie je prekvapením, keď Vám menšia firma alebo živnostník pomôže s vaším problémom už do hodiny od jeho nahlásenia. Zároveň si často neúčtujú príplatok za expresný servis.
 • Osobnejší prístup. Ako si spolu budujete spoluprácu, nachádzate aj lepšie a efektívnejšie formy spolupráce. Váš It-čkár vie, čo u Vás môže čakať a preto je pripravený lepšie Vám pomôcť, aby ste sa čím skôr mohli venovať businessu.

Nevýhody:

 • Možnosť že sa ocitnete bez IT podpory. Zastupiteľnosť najmä u živnostníkov Vás môže nechať na holičkách. Avšak ochota pomôcť na diaľku, alebo vás navigovať telefonicky, často môže toto negatívum aspoň čiastočne zmierniť.
 • Niektoré špecifické požiadavky vybaví jednoduchšie ako iné. Pretože v menších spoločnostiach a medzi živnostníkmi je menšia schopnosť mať na každý úkon špecialistu. Síce sa občas môže stať, že niektoré vaše špeciálne požiadavky môžu dať viac práce ako iné, kvalitný It-čkár si však všetko vopred naštuduje a považuje to za príležitosť, ako sa v niečom sa zdokonaliť.

Tento článok vznikol na základe môjho niekoľkomesačného prieskumu. Verím, že napriek tomu, že sa sám zaoberám správou IT ako živnostník, tak článok je objektívny. Ak by ste hľadali tú ideálnu IT firmu pre vás, možno sa skúste porozhliadnuť aj na mojej stránke. Ak sa vám článok páčil, alebo  vám v ňom čosi chýbalo, prosím dajte mi o tom vedieť v sekcii komentárov. 

Správa IT, Tvorba webstránok, Servis PC v domácnosti

Potrebujete vyrobiť profesionálnu webstránku ?

Prezrite si moju ponuku. Ponúkam kvalitné, responzívne a dizajnovo atraktívne stránky na mieru podľa vašich predstáv.  Samozrejme, za veľmi výhodné ceny. 

Potrebujete komplexnú správu IT spoločnosti, prípadne jedno-rázový servis ?

Prezrite si moju ponuku. Moje skúsenosti a zodpovedný prístup budú pre vašu firmu prínosom, zatiaľ čo náklady na vaše IT prudko klesnú. 

Sledujte počítačovo aj na sociálnych médiach.