Prečo by ste mali aktualizovať WordPress, tému a pluginy ?

Ak používate WordPress, je šanca že ste sa už stretli s kartou aktualizácie. Tieto aktualizácie stránky vám okrem najnovšej verzie WodPress ponúkajú aj aktualizácie témy a pluginov. V tomto článku sa vám pokúsim priblížiť prečo sú tieto aktualizácie potrebné a či je pre ich inštaláciu potrebná pomoc profesionála.

Bezpečnosť:

Prečo nestačí jedna aktualizácie ktorá opraví všetky bezpečnostné chyby?
Všetko v IT svete sa často vylepšuje a vyvíja. Spolu s tým sa však vyvíjajú a vylepšujú metódy hackerov. Aktualizácie sa jednoducho snažia udržať krok a teda zaplátať novo objavené bezpečnostné diery.

Zistili sme teda, že aktualizácie sú nevyhnutné pre bezpečnosť vašej webovej stránky. Ďalšou logickou otázkou teda je „prečo sa chce hacker dostať práve na moju stránku?“
Tu je zopár najčastejších dôvodov:

 • Dostať sa k vašim dátam (následný predaj konkurencii alebo komukoľvek kto je ochotný zaplatiť)
 • Ukradnúť dáta zákazníkov uložené na vašom webe.
 • Zneužiť váš web na vlastné obohatenie
 • Zmazať vaše dáta
 • Zamedziť vám prístup k webu
 • Zobrazovať na webe reklamu bez vášho súhlasu
 • V aktuálnej situácii je dokonca aj propaganda dobrý dôvod
  Riešiť takéto napadnutie často býva finančne náročnejšie, ako pravidelná aktualizácia. Niekedy dokonca môžete prísť o celú web stránku a nezostáva vám nič iné, len začať od znova.

Rýchlosť webu:

Všetko čo vymyslel človek sa neustále vyvíja a zlepšuje. Z roka na rok máme výkonnejšie smartfóny. Automobilový priemysel príde každý rok s niečím, čo nám zjednoduší prenos z bodu A do bodu B. Televízie majú kvalitnejší obraz a menšiu hrúbku. Avšak najviac to je viditeľné v IT sfére.

Aktualizácie WordPress pomáhajú vášmu webu zostať „in“. Zabezpečujú že váš web zostane rýchly a viac efektívny. Rýchlosť je zároveň jeden z faktorov v SEO hodnotení webu. Teda v schopnosti umiestniť sa na dobrej pozícii v google. Preto nie je radno výkon webu podceňovať.
Ďalším nemenej dôležitým dôvodom je, že človek nerád čaká. Ak je váš web príliš pomalý, veľké množstvo ľudí ho radšej opustí a hľadá to čo potrebuje inde. Pre porovnanie, iba 32,3% zákazníkov vydrží čakať 4-6 sekúnd. Ak sa stránka nenačíta do tejto doby, opustia ju. 24% je ochotných čakať 7-10 sekúnd a 5,3% vydrží čakať od 11-13 sekúnd.
Aktualizácie síce nie sú jediná vec, ktorá zaručí vášmu webu rýchlosť, je to však dobrý začiatok. Vzhľadom na dôležitosť rýchlosti web stránky pripravujem článok aj na túto tému.

Užitočné nové funkcie:

WordPress, pluginy a témy často vydávajú nové funkcie, ktoré vám uľahčia prácu s webom. Nové, prehľadnejšie užívateľské prostredie, nové možnosti tvorby dizajnu a množstvo malých vylepšení, ktoré zrýchlia vašu prácu.
Ak používate starú verziu WordPress tak vaša užívateľská skúsenosť by bola o mnoho iná, ako u niekoho kto používa súčasnú verziu. Takisto nájsť riešenie prípadných problémov online sa stáva takmer nemožné pre staré verzie WordPress.

Opravy chýb:

Navzdory precíznemu testovaniu, každý software občas obsahuje chybu (takzvaný bug) Tieto chyby sú často opravované v menších balíčkoch aktualizácií. Teda ak vám niečo na webe nefunguje, aktualizácia môže byť práve to riešenie, ktoré hľadáte.

(Ne)Kompatibilita:

Vývojári pluginov často koordinujú svoje aktualizácie s aktualizáciou WordPress. Vďaka tomu môžu využiť nové technológie, ktoré WordPress implementoval. Táto zdanlivá výhoda sa môže pre neaktuálny web stať veľkou nevýhodou.
Problém nastane najčastejšie ak máte staršiu verziu WordPress a chcete rozšíriť web o novú funkcionalitu cez nejaký plugin. Keďže plugin je naprogramovaný pre súčastné technologické štandardy, veľmi často nepodporuje zastarané technológie. To sa prejavuje od nefunkčnosti pluginu, cez rôzne problémy na webe, až po úplnú nefunkčnosť web stránky.

Aktualizovať web svojpomocne alebo to zveriť profesionálovi ?

Napriek tomu že aktualizácia samotná sa javí ako jednoduchý proces, často to tak nebýva. Pri aktualizácii, najmä ak nie je pravidelná môže vzniknúť kopu problémov. Preto je nevyhnutné pred každou aktualizáciou spraviť najprv zálohu webu. V prípade že sa čokoľvek pokazí, viete sa potom vrátiť do bodu keď to fungovalo. Preto odporúčam zveriť túto prácu niekomu kto sa tomu skutočne rozumie. Predídete potencionálnym problémom a ušetríte si kopu starostí a stresu.

Ja aktualizujem web stránky nasledovne:

 • Dohodnem si s klientom frekvenciu aktualizácií (mesačne alebo 2x ročne.)
 • Pred každou aktualizáciou spravím kompletnú zálohu web stránky uloženú off-line na mojom disku.
 • Niektoré pluginy a iný software sa kupujú iba na rok, následne prestanú poskytovať aktualizácie. Preto ich všetky prejdem a navrhnem klientovi alternatívu s možnosťou jednorazovej platby, alebo pomoc pri obnovení predplatného. Podľa toho čo je pre klienta rentabilnejšie.
 • V nočných hodinách, keď na web stránke nebývajú zákazníci spustím aktualizáciu webu.
 • Premažem cache, prípadne vykonám iné potrebné úkony (Optimalizácia databázy Woocommerce a podobne)
 • Následne si web otvorím v inkognito móde a testujem či všetko funguje ako má.
 • Spíšem majiteľovi webu všetko, čo je ešte potrebné otestovať z jeho strany (napríklad či dostáva emaily z kontaktného formulára a podobne)
 • Archivujem zálohu webu u seba, alebo ju odošlem majiteľovi webu.
 • Po odsúhlasení klientom že je všetko v poriadku, vystavím faktúru.

V prípade ak máte záujem zveriť starostlivosť o svoj web mne, prosím kontaktujte ma na telefónnom čísle, alebo kontaktným formulárom uvedeným na podstránke kontakt.